Skridskodag på schemabryt, måndagen den 29/1.

På måndagens schemabrytsdag åker åk 6 till Östermalms IP för att åka skridskor. Vi samlas klockan 9.15 på skolgården vid utescenen och är tillbaka till Mälarhöjdens t-banestation ca klockan 14.00. Skolan bjuder på grillad korv och Festis, men vi rekommenderar att eleverna även tar med sig något varmt att dricka samt frukt. Skridskoutrustning ska tas med den här dagen, hjälm är ett måste! Se packlista nedan.

För de elever som inte vill åka skridskor kommer vi promenera efter en motionsslinga i Lill-Jansskogen som ligger i närheten bakom Stadion.

Samling klockan 9.15
T-bana till Östermalms IP (Stadion)
Skridskor + hjälm (klubba tillåts i ishallen efter kl.12)
Varma kläder, mössa och vantar
Varm dryck och frukt
Hemresa T-bana
Hemma ca klockan 14.00

Vi hoppas på en fin vinterdag!
/Arbetslag år 6