Nytt på gång är arbete med talmönster och talföljder. Det kommer vi att jobba med vecka 10 och 11 och sedan ägnar vi de två kommande veckorna till repetition av t.ex. decimaltal, bråk, procent, sannolikhet, statistik och mätning för direkt efter påsklovet, den 10/4 och 12/4 är det ju dags för de nationella proven i matematik. Måndag den 26/3 följer vi upp arbetet med kombinatorik och talföljder med ett kortare prov – mer info kommer.

I början av vecka 10 ska jag också återkoppla resultatet på matteprovet som vi gjorde innan sportlovet. Eleverna kommer sedan att få med sig prov och återkopplingsmatris hem.

Här är min planering för nya arbetsområdet samt bedömningsmatris.

Pedagogisk-planering-arbetsområde-kombinatorik och talföljder

Bedömningsmatris matematik åk 6

Om ni föräldrar vill stötta med repetition därhemma så kan själva repetera på webbmatte.se där det finns bra pedagogiska filmer.

http://www.webbmatte.se/

//Kristina