Veckobrev klass 6A
Datum:
17/5-2018
Ordförande: Jeezell
Sekreterare: Alice J
Läxor och prov:

Vecka 21:

Måndag: Studiedag – ledigt för alla elever!

Tisdag:

Onsdag: NO: Lämna in glasögonprojektet.

Torsdag: Schemabrytande dag samling J1 – dagen är mellan 9.00-13.30.

Fredag: Sovmorgon – start 10.20 med idrott. OBS! Sista dagen att lämna tillbaka lånade böcker till biblioteket.

 

Vecka 22:

Måndag:

Tisdag:

Onsdag:

Torsdag:

Fredag:

 

Kommande aktiviteter:

Studiedag måndagen den 21/5 – ledigt för alla elever.

Schemabrytande dag torsdagen den 24/5 – dagen börjar 9.00 och slutar 13.30 och vi äter lunch som vanligt. Samling i klassrum J1. Se bloggen under fliken schemabryt för mer detaljerad information om dagen.
Ledigt för nationaldagen onsdagen den 6/6.
Klassens dag torsdagen den 7/6.
Skolavslutning fredagen den 8/6.

Elevråd:

Sista mötet för terminen är den 23/5 kl 8.00 i konferensrummet på Mälarhöjden.

 

Övrigt:

Tisdagen den 22 maj kan elever i åk 6 besöka Aspuddens ungdomsgård kl 18.00-21.00 (Hövdingagården, Erik Segersällsväg 32). Denna kväll är endast till för blivande åk 7 och ett bra tillfälle att få se vilka aktiviteter som erbjuds, bekanta sig med lokalerna och träffa personalen. Vårdnadshavare är såklart också välkomna.

Trevlig helg önskar Louise och Kristin!